נכתב על ידי דולב חסיד רו"ח

 

לפני מספר ימים האריכה רשות המיסים את המועד להגשת בקשות לגילוי מרצון.

והלי גילוי מרצון היו קיימים גם בעבר. אך מספר גורמים עיקריים תרמו לכך שהמתווה הנוכחי הינו כלכלי מאד למדינת ישראל:

  1. פרסומים נרחבים בתקשורת, שבוצעו במקביל לאכיפה מיוחצנת של רשויות המס.
  2. משלוח "מכתבי אזהרה" מרשות המסים לחשודים בהעלמות מס.
  3. מודעות עולמית לנושא ההון השחור ותחילתן של סנקציות כנגד בנקים.
  4. מדיניות "בריונית" של הבנקים השוויצרים לחייב בעלי חשבון להוכיח שההון שלהם מדווח.
  5. הכנסת מסלול מקוצר ואנונימי למתווה הגילוי מרצון הנוכחי.

 

בניגוד לרשום בהוראות הנוהל יישמה רשות המיסים פרשנות מפלה, אשר קבעה כי במידה ותשלום המס בבקשה נמוך מ 50,000 ₪ תידחה הבקשה.

אזרחים רבים מחזיקים חשבונות בחו"ל שאינם מדווחים ובהם סכומי כסף נמוכים יחסית, אשר מתאימים בהגדרתם למסלול המקוצר. על פי הוראות הביצוע, בקשות שיוגשו במסלול המקוצר ("הירוק") יעברו הליך מהיר מאד, שבמסגרתו רק חלק קטן מהן יעברו בדיקה מדגמית, במטרה לקצר את ההליך ולחסוך זמן ומשאבים מהרשות עצמה, מהמייצגים ומהאזרחים.

 

דחיית הבקשות, אשר הוגשו במסגרת ההליך המקוצר, גרמה נזקים ובעיות. בין היתר:

 

  1. עומס על פקיד השומה – רשות המסים כתבה בנוהל עצמו שמטרת המסלול המקוצר היא לזרז את הטיפול ולהקל על העומס (הכבד מאד בלאו הכי) לפקידי השומה. וזאת בעזרת בדיקה מדגמית בלבד של הבקשות במסלול המקוצר. דחיית הבקשה גורמת בדיוק את ההיפך: דווקא בתיקים שבאופן מובהק הם הזניחים ביותר (מבחינה כספית למדינה) נוספת לפקיד השומה עבודה.

 

  1. חריגה מלוחות הזמנים– בהוראות הנוהל והביצוע נרשם לוח זמנים קצר מאד יחסית לטיפול בבקשה במסלול המקוצר. ניתן לומר כי הכוונה הייתה שתוך פרק זמן של בין חודש לשלושה חודשים יסתיים הטיפול בבקשה, כולל העברת התשלום בגינה.

דחיית הבקשות הללו בעצם מבטלת את לוח הזמנים שנקבע בנוהל וכפועל יוצא שהטיפול בבקשות נמשך פרקי זמן ארוכים בהרבה.

 

  1. העלאת הסיכוי להחטאת המטרה – מכיוון שהבקשות הקטנות נדחות נוצר מצב שיותר בקשות גדולות יעברו לשלב התשלום ללא ביקורת ודיון.

 

  1. עומס על המייצג – דחיית הבקשה גורמת לכך שעל המייצג מוטלות משימות בירוקרטיות רבות נוספות שגוזלות ממנו משאבים רבים.

 

  1. חוסר אמון הציבור – מי שניגש למסלול המקוצר ציפה למסלול שרשום בהוראה, אך בפועל מוצא עצמו במסלול שונה ולא מוכר.

בנוסף ואף חשוב מכך, ייתכן והרשויות יטענו בעתיד כי דחיית הבקשה גרמה לכך שהמבקש לא קיבל חסינות מהליך פלילי.

 

לאחר שרשות המיסים האריכה את מועד הוראת השעה, ביטלה את התנאי המפלה ואף ציינה כי תפנה בכתב למי שהגישו בקשות שנדחו על רקע אי תשלום מס משמעותי ותאפשר להם להגיש את הבקשה בשנית יכולים האזרחים לפנות שוב למסלול "הירוק" בתקווה שבקשתם תתקבל ותטופל בדרך הטובה, היעילה והקצרה ביותר.

 

ניתן לקוות כי בקשות אשר נדחו בעבר וכבר החלו טיפול פרטני בפקידי השומה יזכו לטיפול מהיר וענייני על מנת להביא לסיום התהליך וגביית הכספים במועד הקצר ביותר האפשרי.

מצופה מרשות המיסים להודיע כי בקשות אשר נדחו בשל תשלומי מס נמוכים יקבלו חסינות מהליך פלילי  גם אם לא יחזרו על ההליך מחדש אלא ימשיכו בהליך השומה הרגיל.

 

מומלץ לכל מי שמחזיק חשבונות בנק לא מדווחים, גם אם בסכומים קטנים, להתחיל מיד בהליך גילוי מרצון במטרה להסדיר את חובותיו ולהסיר את ההיבט הפלילי של מעשיו.

 

הכותב הינו רואה חשבון ממשרד קבקוב בלאס ושות' www.kabkh.co.il